(01.07.2014) Otwarcie Domu Dziecka w Ludowie Polskim oraz V Festyn Rodzinny w ZPOW

            Już od kilkunastu miesięcy nasza placówka przygotowywała się do utworzenia nowego domu dziecka zgodnie z obowiązującymi standardami. Długo szukaliśmy odpowiedniego lokalu, by zaadaptować i przystosować pomieszczenia do przyszłego funkcjonowania domu, który będzie mógł spełnić rolę domu, w którym zamieszka  czternaścioro dzieci - wspomina pani A. Tekiela – dyrektor ZPOW Górzec.
Po nieudanej próbie utworzenia Domu w części budynku po byłej szkole w Jegłowej, nowy lokal został wybrany w części nieużytkowanego internatu w Ludowie Polskim w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyremontowano mieszkanie o powierzchni ponad 180m2. Podczas remontu oraz przy doposażaniu placówki zaangażowało się wielu lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych.
 Uroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi nastąpiło w dniu 25 czerwca 2014, w którym wzięli udział: Pan Norbert Raba - Starosta Powiatu Strzelińskiego, Pani Dorota Pawnuk - Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, Pani A. Tekiela - Dyrektor ZPOW Górzec oraz przedstawiciele urzędów, przedsiębiorstw, rady powiatu, sponsorzy i podopieczni z Domu Dziecka w Górcu. Pan Starosta podziękował wszystkim tym, bez których nie mógłby powstać nowy dom, oraz życzył wszystkiego najlepszego dzieciom, które zamieszkają w nowoutworzonym obiekcie i pracownikom, którzy tworzyć będą klimat rodzinny. Nową placówkę typu socjalizacyjnego w Ludowie Polskim, zamieszka 14 dzieci, co odciąży przepełniony Dom Dziecka w Górcu.
Następnie goście z Ludowa Polskiego udali się do ZPOW w Górcu, gdzie właśnie rozpoczął się V Festyn Rodzinny i część artystyczno- rekreacyjna.
Ponieważ pogoda była kapryśna – na zmianę ulewa, rzęsisty deszczyk, słoneczko         i znów ulewa, część artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej Domu Dziecka w Górcu.
Festyn uroczyście otworzyła p. Agnieszka Tekiela, witając wszystkich przybyłych gości, dzieci, młodzież oraz społeczność lokalną.  Dzieci i młodzież zaprezentowały bogaty program artystyczny: nowoczesne spojrzenie na świat bajek, piękne układy taneczne oraz skecze. Zaprezentowany program „Mam talent” zakończył się gromkimi brawami. Gościnnie wystąpił znakomity chór z Zespołu Szkół w Kuropatniku Triole pod kierownictwem pani Marty Humelt. Układy akrobatyczne reprezentowane przez dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie budziły zachwyt wizualny i sprawnościowy dzięki pani  Anicie Kordybach, instruktorce grupy sportowej. Godny podziwu był wyczekiwany pokaz i poznanie historii tańca towarzyskiego pod kierownictwem pana Krzysztofa Majewskiego.
Podczas Festynu zostały przyznane dyplomy „Honorowy Przyjaciel Domu”. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymała pani Paulina Rymarczyk - Smoczek właścicielka Zakładu Fryzjerskiego „Paulla” w Strzelinie, która dba o fryzury naszych podopiecznych oraz firma Credit Suisse, która zakupiła farby i wymalowała wszystkie pomieszczenia Domu Dziecka w Ludowie Polskim. Sponsor  Credit Suisse  zorganizował również wycieczkę dla wszystkich wychowanków ZPOW.
Specjalne podziękowanie otrzymali sponsorzy, bez których nie mogłyby powstać Dom Dziecka w Ludowie Polskim oraz odbyć się V Festyn Rodzinny.
Jednocześnie na terenie obiektu Domu Dziecka w Górcu odbywały się imprezy plenerowe – konkursy, rozgrywki sportowe połączone z nagrodami. Dzieci korzystały z zamku dmuchanego i trampoliny. Niemałą frajdą były bańki mydlane z Panią Renią i malowanie twarzy przez Panie: Beatkę i Gosię. Podczas festynu można było posilić się pyszną grochówką, bigosem, swojskim smalczykiem z ogórkiem małosolnym, popić napojami chłodzącymi lub kawą i herbatą  oraz osłodzić się przeróżnymi łakociami i ciastem własnego wypieku.  Zabawa była przednia, przyroda zaś spłatała nam figla i w strugach wieczornego deszczu zakończyliśmy zabawę.
 
 
 
                                      
Przedstawiciele Starostwa, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie oraz Zespołu PlacówekOświatowych w Strzelinie podczas otwarcia Domu Dziecka w Ludowie Polskim.
Zwiedzanie pokoi dziecięcych. Pani Burmistrz wręcza prezent dla dzieci i młodzieży.
Powitanie uczestników podczas V Festynu Rodzinnego. Podziękowanie dla sponsora P. Mieczysława Molińskiego.
Podziękowanie dla sponsora P. Janusza Jędrzejewskiego. Podziękowanie dla sponsora P. Zbigniewa Nowaka.
Występ artystyczny dzieci z Domu Dziecka w Górcu. Gościnny występ Chóru Triole z Kuropatnika.
Pokaz tańca towarzyskiego pod kierownictwem K. Majewskiego. Pracownicy i goście Domu Dziecka.
Zabawy na dmuchanym zamku. Trampolina- to jest to!!!
Kto tak potrafi bawić się bańką mydlaną? Popis wokalny - wygrała moja mina.
Aneks kuchenny w nowym Domu. Pokój chłopców.
Pokój gościnny. Aneks kuchenny ciąg dalszy. Tu gotujemy sobotnie i niedzielne obiady :)

 

Opracowała:
K. Piecyk