(01.07.2014) Otwarcie Domu Dziecka w Ludowie Polskim oraz V Festyn Rodzinny w ZPOW
Wysłane przez wajk w wt., 2014/07/01 - 00:00
Już od kilkunastu miesięcy nasza placówka przygotowywała się do utworzenia nowego domu dziecka zgodnie z obowiązującymi standardami. Długo szukaliśmy odpowiedniego lokalu, by zaadaptować i przystosować pomieszczenia do przyszłego funkcjonowania domu, który będzie mógł spełnić rolę domu, w którym zamieszka czternaścioro dzieci - wspomina pani A. Tekiela – dyrektor ZPOW Górzec.
Po nieudanej próbie utworzenia Domu w części budynku po byłej szkole w Jegłowej, nowy lokal został wybrany w części nieużytkowanego internatu w Ludowie Polskim w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyremontowano mieszkanie o powierzchni ponad 180m2. Podczas remontu oraz przy doposażaniu placówki zaangażowało się wielu lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych.
Uroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi nastąpiło w dniu 25 czerwca 2014, w którym wzięli udział: Pan Norbert Raba - Starosta Powiatu Strzelińskiego, Pani Dorota Pawnuk - Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, Pani A. Tekiela - Dyrektor ZPOW Górzec oraz przedstawiciele urzędów, przedsiębiorstw, rady powiatu, sponsorzy i podopieczni z Domu Dziecka w Górcu. Pan Starosta podziękował wszystkim tym, bez których nie mógłby powstać nowy dom, oraz życzył wszystkiego najlepszego dzieciom, które zamieszkają w nowoutworzonym obiekcie i pracownikom, którzy tworzyć będą klimat rodzinny. Nową placówkę typu socjalizacyjnego w Ludowie Polskim, zamieszka 14 dzieci, co odciąży przepełniony Dom Dziecka w Górcu.
Następnie goście z Ludowa Polskiego udali się do ZPOW w Górcu, gdzie właśnie rozpoczął się V Festyn Rodzinny i część artystyczno- rekreacyjna.
Ponieważ pogoda była kapryśna – na zmianę ulewa, rzęsisty deszczyk, słoneczko i znów ulewa, część artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej Domu Dziecka w Górcu.
Festyn uroczyście otworzyła p. Agnieszka Tekiela, witając wszystkich przybyłych gości, dzieci, młodzież oraz społeczność lokalną. Dzieci i młodzież zaprezentowały bogaty program artystyczny: nowoczesne spojrzenie na świat bajek, piękne układy taneczne oraz skecze. Zaprezentowany program „Mam talent” zakończył się gromkimi brawami. Gościnnie wystąpił znakomity chór z Zespołu Szkół w Kuropatniku Triole pod kierownictwem pani Marty Humelt. Układy akrobatyczne reprezentowane przez dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie budziły zachwyt wizualny i sprawnościowy dzięki pani Anicie Kordybach, instruktorce grupy sportowej. Godny podziwu był wyczekiwany pokaz i poznanie historii tańca towarzyskiego pod kierownictwem pana Krzysztofa Majewskiego.
Podczas Festynu zostały przyznane dyplomy „Honorowy Przyjaciel Domu”. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymała pani Paulina Rymarczyk - Smoczek właścicielka Zakładu Fryzjerskiego „Paulla” w Strzelinie, która dba o fryzury naszych podopiecznych oraz firma Credit Suisse, która zakupiła farby i wymalowała wszystkie pomieszczenia Domu Dziecka w Ludowie Polskim. Sponsor Credit Suisse zorganizował również wycieczkę dla wszystkich wychowanków ZPOW.
Specjalne podziękowanie otrzymali sponsorzy, bez których nie mogłyby powstać Dom Dziecka w Ludowie Polskim oraz odbyć się V Festyn Rodzinny.
Jednocześnie na terenie obiektu Domu Dziecka w Górcu odbywały się imprezy plenerowe – konkursy, rozgrywki sportowe połączone z nagrodami. Dzieci korzystały z zamku dmuchanego i trampoliny. Niemałą frajdą były bańki mydlane z Panią Renią i malowanie twarzy przez Panie: Beatkę i Gosię. Podczas festynu można było posilić się pyszną grochówką, bigosem, swojskim smalczykiem z ogórkiem małosolnym, popić napojami chłodzącymi lub kawą i herbatą oraz osłodzić się przeróżnymi łakociami i ciastem własnego wypieku. Zabawa była przednia, przyroda zaś spłatała nam figla i w strugach wieczornego deszczu zakończyliśmy zabawę.
| |
|
| Przedstawiciele Starostwa, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie oraz Zespołu PlacówekOświatowych w Strzelinie podczas otwarcia Domu Dziecka w Ludowie Polskim. | |
| Zwiedzanie pokoi dziecięcych. | Pani Burmistrz wręcza prezent dla dzieci i młodzieży. |
| Powitanie uczestników podczas V Festynu Rodzinnego. | Podziękowanie dla sponsora P. Mieczysława Molińskiego. |
| Podziękowanie dla sponsora P. Janusza Jędrzejewskiego. | Podziękowanie dla sponsora P. Zbigniewa Nowaka. |
| Występ artystyczny dzieci z Domu Dziecka w Górcu. | Gościnny występ Chóru Triole z Kuropatnika. |
| Pokaz tańca towarzyskiego pod kierownictwem K. Majewskiego. | Pracownicy i goście Domu Dziecka. |
| Zabawy na dmuchanym zamku. | Trampolina- to jest to!!! |
| Kto tak potrafi bawić się bańką mydlaną? | Popis wokalny - wygrała moja mina. |
| Aneks kuchenny w nowym Domu. | Pokój chłopców. |
| Pokój gościnny. | Aneks kuchenny ciąg dalszy. Tu gotujemy sobotnie i niedzielne obiady :) |
Opracowała:
K. Piecyk
